top of page
הפוסטים שלנו:

העשרת הציור החופשי בגיל הרך

בפוסט הקודם ניסינו לרכז עבורכם רעיונות לפיתוח הציור המובנה בגיל הרך. מוזמנים להיכנס אליו ולקרוא.

כמו שסיפרנו לכם, ילדים רבים מופנים לטיפול בריפוי בעיסוק על רקע קשיים והימנעות מציור. לכן, בחרנו לכתוב לכם ההורים פוסט נוסף שכולו מוקדש לציור החופשי, הכולל המלצות לפעילויות כיפיות משותפות לכם ולילדיכם בתחום זה.

אז לפני שמתחילים ממש, כמה דברים שחשוב לדעת:

ניתן להתייחס לציור ממש כאל "שפה". כך בעצם כל ילד עובר בין שלבי ההתפתחות האופייניים לציור ויכול להביע את עצמו ולשקף את עולמו הפנימי. כאשר ילדכם מצייר באופן חופשי וספונטני (ללא תיווך והכוונה) הוא מפתח את "שפתו" הייחודית ומשכלל את יכולותיו הגרפיות.

אנחנו מתייחסות להתפתחות הציור כאל שפה, משום שהיא מתפתחת ממש כפי ששפה מדוברת מתפתחת, דהיינו קיימים בה שלבים שונים (החל משרבוט וכלה בציור פיגורטיבי הכולל צורות מובנות). גם כאן, לא ניתן לדלג על שלבים או להאיץ את המעבר ביניהם, אך התנסות משמעותית בציור חופשי בהחלט תוכל לסייע.

ילדים רבים מופנים אלינו לטיפול בשל הימנעות מציור חופשי וחוסר התנסות. ההימנעות מהשתתפות בפעילויות ציור פוגעת בדימוי העצמי, ואף בהמשך ביכולת הלימודית של הילד.

_____________________________________________________________________


אז מה בעצם ניתן לעשות?


הפוסט הזה הינו המשך ישיר של הפוסט הקודם ומתמקד בהצעות לפעילויות חווייתיות אשר יוכלו לעזור בפיתוח הציור החופשי ופיתוח תחושת המסוגלות של ילדכם.


לכם, ההורים, חלק חשוב בפיתוח תחושת ההצלחה והמסוגלות של ילדכם באופן כללי, ובאופן ספציפי כאשר אנו מתייחסים לתחום הציור. לכן, טיפ חשוב לפני שאנחנו צוללות לרשימת ההמלצות שלנו: סביר שילדיכם יבחרו לשתף אתכם בתוצר מיד בתום העשייה וימתינו בציפיה להתייחסותכם. חשוב לזכור שבעת הצגת הציור כל מה שילדכם רוצה הוא להיראות. לכן, כדאי לאפשר לו לספר מה צייר, ולא בהכרח לנסות ולנחש למה התכוון כאשר צייר קו, ובייחוד- לא להיות שיפוטיים ולא לתת ציונים!


אז הנה כבר המלצה ראשונה- ספר שאהוב עלינו במיוחד: "זה לא ארגז" מאת אנטואנט פורטיס.

____________________________________________________________________


הנה מספר המלצות לפעילויות ולמוצרים נהדרים ולצדם הסברים שיובילו למעגל של התנסויות חיוביות, פיתוח גמישות ויצירתיות.


*חשוב לציין כי ההמלצות אינן מסודרות על-פי רצף התפתחותי וניתן להשתמש בהן בהתאם לצורך ובייחוד בהתאם למה שילדכם מתחבר אליו יותר.


1. ההמלצה הראשונה שלנו ליצירת תחושת הנאה מציור חופשי עוסקת בחומרים שפשוט כיף לצייר איתם ולא מגבילים אותנו. הראשון הוא צבעי ידיים. צבעי ידיים נשטפים בקלות והם אינם רעילים. לכן, נוכל להשתמש בהם כבר בגיל צעיר מאוד מבלי לחשוש.

השני הוא קצף גילוח. כן כן, מה ששמעתם, הקצף של אבא מהמקלחת... הקצף לא מלכלך, הוא מריח טוב ונעים למגע. אפשר גם לצייר איתו במקומות לא שיגרתיים כמו על קיר המקלחת או על המראה. כדאי למרוח את הקצף (כמו משטח עבודה) ואז בעזרת האצבע ניתן לצייר בו).

עבור ילדים שנרתעים ממגע עם חומרים שונים, ניתן להשתמש במכחולים, קיסמי אוזניים וספוגים.


2. ההמלצה השנייה שלנו עוסקת בספרים מקסימים אשר מעודדים את הציור החופשי והיצירתיות. ואם לא הבנתם- אלו לא ספרי קריאה


**הספר "קשקוש שרבוט ציור" מאת שמעון ריקלין בנעט, בו בכל דף "ממתינים לכם משפט אחד וחלק של ציור, ולאחר שתשלימו אותו יתקבל סיפור משעשע".

דוגמא מתוך הספר:

**הספר "עכשיו מקשקשים" של ה. טולה. הספר "מעניק לילדים מרחב יצירתי ומזמין אותם לקחת חלק פעיל בחגיגה: לצייר וליצור ללא גבולות".

דוגמא מתוך הספר:

**ספר מקסים נוסף של ה. טולה הינו "מלחמת צבעים" ש"שפתו הויזואלית מודרנית וכובשת ירחיק את ילדכם מהמחשב ויאפשר לכם להשתעשע ביחד איתם".

הפעם שתי דוגמאות כי פשוט היינו חייבות:

3. ההמלצה השלישית שלנו עוסקת במשטחי עבודה יעילים לפיתוח מיומנות הציור:

**כן ציור דו צדדי: מצד אחד לוח מחיק ומצד שני לוח שחור עליו ניתן לצייר עם גירים. ניתן לקיפול ולאחסון.

**לוח נאון לציור: הערכה כוללת מרקרים מיוחדים ונורות המאירות את הציור בסיום הפעילות והופכות אותו לתמונה יפיפיה. הלוח נמחק בקלות על-ידי מגבון.

**מדבקת קיר מחיקה: המדבקה ממש משמשת כלוח מחיק ומאפשרת לילד ל"קשקש" על הקיר מבלי ללכלכך אותו באמת. אבל הכי חשוב- הוא הופך להיות האמן אשר מקשט את קירות חדרו בכל יום מחדש.

** Sketch paint של חברת נירלט: הופך כל משטח ללוח מחיק:

בניגוד לעבודה על דפים, כל המשטחים שהמלצנו עלייהם, מאפשרים מחיקה והתחלה מחדש בכל שלב שבוחרים.


4. המלצה אחרונה לסיום: הספר "בדיוק כמו שרציתי" מאת אלינוער קלר ונעמה פלג-סגל. הספר המיוחד הזה מעביר לילדים את המסר החשוב שכל "פספוס" יכול להוביל אותנו ליצירה חדשה.

____________________________________________________________________


בפוסטים הבאים שלנו נמשיך לעסוק בתחום הגרפי המהווה את אחד מתחומי המומחיות שלנו. לקראת חג החנוכה נכין לכם פוסט חגיגי במיוחד שיכלול המלצות לפעילויות ומשחקים הקשורים לחג.

פוסטים אחרונים:
ארכיון:
חיפוש לפי תגיות:
No tags yet.
עקבו אחרינו:
  • Facebook Basic Square
bottom of page